پنج شنبه , ۳۰ شهریور ۱۴۰۲

خلاصه ای مفید در مورد بازاریابی و نحوه کارکرد آن: بازاریابی و ۷ p

Anchorخلاصه ای مفید در مورد بازاریابی و نحوه کارکرد آن: بازاریابی و ۷ p

۱-بازاریابی چیست؟

هر محصولی که می خریم، هر فروشگاهی که بازدید می کنیم و هر پیام رسانه ای که دریافت می کنیم و هر انتخابی که در جامعه مشتری مدارمان انجام می دهیم توسط قابلیتهای بازاریابی شکل گرفته است.

CIM (موسسه چارتری بازاریابی[۱])تعریف زیر را از بازاریابی ارائه می دهد: فرآیند مدیریتی که مسئول شناسایی، پیش بینی و برآورده کردن احتیاجات مشتری به طور سومند می باشد.

گاهی اوقات افراد فرض را بر این می گیرند که بازاریابی فقط در مورد تبلیغ یا فروش است. اما این کل واقعیت نیست…..

Anchorچرا بازاریابی؟

بسیاری از سازمانها، به خصوص شرکتهای کوچک- بازاریابی می کنند بدون پخش آن.

شاید ما خدماتمان را تبلیغ نکنیم، اما برای شناخت مشتریانمان تلاش می کنیم. انگیزه های شما به شما می گویند که حدس بزنید هر مشتری چه می خواهد و این خواسته ها را براورده کنید و به این طریق شما را در کسب و کارتان پایدار نگه می دارد. می دانید که شما باید محصولات موجود را ارتقاء دهید و گاهی اوقات محصولات جدیدی را ارائه دهید…..

بازاریابی با این مسئله سر و کار دارد که یک شرکت چه چیزی تولید می کند، چه میزان برای آن هزینه می کند، چطور محصولات یا خدمات را به مشتری تحویل می دهد و چطور در مورد مزایای محصولات و خدماتش با مشتری صحبت می کند.

از لحاظ سنتی، این ملاحظات بعنوان ۴ پی شناخته شده اند: محصول[۲]، قیمت[۳]، مکان[۴] و ارتقاء[۵].

همچنان که بازاریابی یک رشته تخصصی تر می شد، پی پنجم به آن اضافه شد:مردم[۶].

اخیرا دو P دیگر افزوده شده است: فرآیند[۷] و شواهد فیزیکی[۸]. که برای صنعت خدماتی طراحی شده اند و در بخشهای دیگر هم همچنان مهم هستند.

که توضیح هر کدام از آنها در زیر آمده است.

…………

Anchor۳-طراحی راهبرد بازاریابی:

بازاریابی بر روی فرآیندهای اساسی تاکید دارد که هر شرکتی باید آنها را انجام دهد. شناسایی شمتری، تحقیق در زمینه نیازها و ترجیحاتشان، تحلیل عواملی که تصمیم به خرید آنها را تحت تاثیر قرار می دهد و تشویق آنها برای خرید محصولات و خدمات از خودشان تا شرکتهای رقیب.

همه اینها نیازمند راهبردی است که بر حسب کارآمدترین روش استفاده از منابع و بودجه موجود یکپارچه سازی شده و مورد توجه قرار گرفته است.

Anchor۴-چشم انداز آینده در بازاریابی:

ما در دنیایی از پدیده های تکنولوژیکی و اجتماعی غیرقابل پیش بینی زندگی می کنیم که سطوح جدیدی از رقابت را برای همه سازمانها ایجاد کرده است. تجارت همچنان در حال جهانی شدن است، مشترین تقاضاهای بیشتری دارند، بازارهای اینده فضای کوچکی را برای رشد در اختیار قرار می دهد…………


[۱] – The Chartered Institute of Marketing

[۲] -Product

[۳] -Price

[۴] -Place

[۵] -Promotion

[۶] -People

[۷] -Process

[۸] -Physical evidence

مطلب پیشنهادی

قوی بودن در برابر چالش‌ها: بررسی کلیات سرسختی در روانشناسی

سرسختی نشانه استقامت و تعهد  سرسختی یکی از مفاهیم مهم در روانشناسی است که به …