دوشنبه , ۲۷ فروردین ۱۴۰۳

جزوه روان درمانی

در این پست از آزمودنی با معرفی و دانلود جزوه روان درمانی در خدمت شما هستیم.

برشی از جزوه روانشناسی روان درمانی

فرایند درمان

هدف های درمان

این رویکرد بر فرد، نه بر مشکلاتی که فرد مطرح می کند تمرکز دارد. هدف اساسی تأمین کردن جوی است که به درمانجو کمک کند فرد کاملی شود. (۱) گشودگی به تجربه (تجربه پذیری)، (۲) اعتماد به خود، (۳) منبع درونی ارزیابی و (۴) میل به ادامه دادن رشد. ترغیب کردن این ویژگی ها ، هدف اصلی درمان فرد مدار است.

وظیفه و نقش درمانگر

نقش درمانگران فرد مدار در نحوه بودن و نگرش های آنها ریشه دارد که در فتونی که برای واداشتن درمانجو به انجام دادن کاری، ترتیب یافته باشند. نظریه فرد مدار بر این باور است که وظیفه درمانگر این است که حضور ملموس داشته و در دسترس در مائجویان باشد و روی تجربات کنونی آنها تمرکز کند. در این صورت درمانجویان از آزادی لازم برای کاوش کردن زمینه هایی از زندگی خود که در آگاهی انکار یا تحریف شده اند برخوردار می شوند.

تجربه درمانجو در درمان

درمانجویان با حالتی از ناهمخوانی نزد مشاور می روند؛ یعنی، بین خودپنداره و تجربه واقعی آنها اختلاف وجود دارد. یکی از دلایلی که در مانجویان در صدد درمان بر می آیند احساس درماندگی، عجز و ناتوانی در تصمیم گیری با هدایت کردن ثمربخش زندگی شان است. امکان دارد که آنها امیدوار باشند از طریق راهنمایی درمانگر و راهی را پیدا کنند.

درمانجو عامل اصلی تغییر است و تالمن و بوهارت (۱۹۹۱) معتقدند که رابطه درمانی ساختار حمایت کننده ای را فراهم می آورد که قابلیت های خود شفابخشی درمانجویان در آن فعال می شود. و از آن پس درمانجویان و جادو گرانی، با قدرت شفابخشی ویژه می شوند. درمانگران زمینه را آماده می سازند و نقش دستیارانی را دارند که شرایطی را فراهم می کنند تا این جاد و بتواند اجرا شود.

مشخصات فایل جزوه روان درمانی

فرمت فایل: pdf
تعداد صفحات: ۱۶
حجم فایل: ۱ M.B
ضمانت: دارد (همه محصولات)

مطلب پیشنهادی

قوی بودن در برابر چالش‌ها: بررسی کلیات سرسختی در روانشناسی

سرسختی نشانه استقامت و تعهد  سرسختی یکی از مفاهیم مهم در روانشناسی است که به …