سه شنبه , ۱۸ مرداد ۱۴۰۱

مهمترین ویژگی های معلمان اثر بخش چیست؟

کلاس درسی مولد و پویا است که مدرس آن دارای مهمترین ویژگی های معلم اثر بخش باشد که در این پست، آزمودنی به تشریح آنها پرداخته است، تا انتها همراه ما باشید.

تدوین هدف و مهارت های برنامه ریزی آموزشی معلمان اثر بخش

معلمان خواه سازنده گرا، خواه سنت مدار، بدون برنامه ریزی و آمادگی وارد کلاس درس وارد نمیشود. آنها اهداف بالایی برای آموزش خود در نظر گرفته و برنامه هایی را برای رسیدن به آن اهداف سازمان میدهند (پینتریج و شانگ، ۲۰۰۲).

این معلمان همچنین ملاک های مشخصی برای موفقیت ها در نظر می گیرند. آنها برای برنامه ریزی آموزشی وقت قابل توجهی صرف کرده، دروس خود را به گونه ای سازمان میدهند تا یادگیری دانش آموزان را به حداکثر شکل ممکن افزایش دهد.

آنها به همان اندازه که برنامه ریزی میکنند در مورد اینکه چگونه میتوانند یادگیری را چالش برانگیز و جذاب کنند، می اندیشند.

 

مهارت های مدیرت کلاس درس 

اولین ویژگی های معلمان اثر بخش این است که قادرند کلاس را به عنوان یک کل منسجم که با یکدیگر کار میکنند، اداره نموده و آنرا به سمت انجام تکالیف کلامی سوق دهند.

معلمان اثر بخش محیطی را فراهم میسازند که در آن یادگیری صورت پذیرد.

برای ایجاد چنین محیط یادگیری بهینه ای، معلمان به خزانه ای از راهبردها جهت برقراری قواعد و روش ها، سازماندهی گروه ها، نظارت کردن بر فعالیت های کلاس درس و رسیدگی به رفتارهای نامناسب برخی از دانش آموزان، نیاز دارند (آلگوزین و ویکی، ۲۰۰۲).

 

مهارت های انگیزشی

معلمان اثر بخش برای خود انگیخته شدن دانش آموزان در یادگیری، راهبردهای خوبی دارند. روانشناسان تربیتی به طور روز افزونی معتقدند که این خودانگیختگی به بهترین وجه با تدارک فرصت های یادگیری در دنیای واقعی صورت میگیرد و از سطح دشواری و تازگی بهینه ای برای هر دانش آموز برخوردار است.

معلمان اثر بخش میدانند که زمانی تحت انگیزه قرار میگیرند که انتخاب های آنان در مسیر علاقه شخصی شان صورت پذیرد.

چنین معلمانی به دانش آموزان فرصت میدهند در مورد برنامه ها و طرح های خلاقانه و متفکرانه بیایندیشند (رانکو، ۱۹۸۹).

 

مهارت های ارتباطی

مهارتهای صبحت کردن، گوش دادن، غلبه بر موانع، ارتباط کلامی، آگاهی از ارتباطات غیر کلامی دانش آموزان و حل سازنده تعارض ها نیز برای آموزش اثر بخش ضروری است.

مهارتهای ارتباطی نه تنها در آموزش بلکه در تعامل با والدین نیز اهمیت دارند.

 معلمان اثر بخش هنگام صبحت کردن با دانش آموزان، والدین، مدیران و دیگر افراد از مهارت های ارتباطی خوبی استفاده میکنند، انتقاد کمتری میکنند و دارای سبک ارتباطی جراتمندانه به جای پرخاشگرانه هستند.

معلمان اثر بخش همچنین برای ارتقای مهارت های ارتباطی دانش آموزان کار میکنند. این موضوع با توجه به اینکه اغلب کارفرمایان به دنبال استخدام افرادی هستند که مهارت های ارتباطی خوبی داشته باشند، بسیار مهم است.

 

مهارت های فناورانه

فناوری لزوما به تنهایی نمیتواند توانایی یادگیری دانش آموزان را افزایش دهد. برای ایجاد محیط های مناسب یادگیری به شرایط دیگری هم نیاز است تا به یادگیری دانش آموزان کمک کند (شارپ، ۲۰۰۲).

این شرایط عبارتند از: نگرش مدیران آموزشی و حمایت آنها، تبحر معلمان در استفاده از فناوری برای یادگیری، استانداردهای محتوایی و منابع برنامه ریزی آموزشی، سنجش اثر بخشی فناوری در یادگیری و تاکید بر کودک به عنوان فراگیر فعال و سازنده.

معلمان اثربخش مهارتهای فناورانه خود را گسترش داده و از یارانه ها به نحو مناسبی در یادگیری کلاس درس استفاده میکنند. این استفاده باید با نیازهای یادگیری دانش آموزان، از جمله نیاز به آماده شدن برای مشاغل فردا، که بسیاری از آنها مستلزم مهارتهای فناورانه و یارانه ای هستند، سازگار باشد (مانی، ۱۹۹۹).

معلمان اثربخش میدانند چگونه از یارانه ها استفاده کنند و چگونه آن را به دانش آموزان آموزش دهند تا بتوانند از آن برای اکتشافات جدید و نوشتن استفاده کنند، اینگونه معلمان میتوانند اثر بخشی بازیهای آموزشی و شبیه سازی های یارانه ای را ارزیابی کنند، میدانند از منابع ارتباطی یارانه ای، مثل اینترنت چگونه استفاده کنند و چگونه آن را به دانش آموزان آموزش دهند و در مورد ابزارهای کمکی که به یادگیری دانش آموزان دارای ناتوانایی یادگیری کمک میکند، آگاهی دارند.

 

استاندارهای فناوری آموزشی در تعلیم و تربیت

انجمن بین الملل فناوری در تعلیم و تربیت (۲۰۰۱) استاندارهای فناوری آموزشی زیر را در حال حاضر وضع کرده است:

  • استاندارهای پایه فناوری برای دانش آموزان که بیان میکند دانش آموزان در مورد فناوری چه مطالبی را باید بدانند و چه کارهایی با آن انجام دهند.
  • استاندارهایی برای استفاده از فناوری در یادگیری و آموزش که شرح میدهد چگونه فناوری باید در طول یک برنامه درسی، آموزش، یادگیری و مدیریت آموزشی مورد استفاده قرار گیرد.
  • استاندارهای فناورانه کمک آموزشی که نظام ها، راه های دستیابی، رشد کارکنان و خدمات حمایتی که برای تدارک استفاده موثر از فناوری مورد نیاز است را توصیف میکند.
  • استانداردهایی برای سنجش و ارزشیابی فناوری مورد استفاده دانش آموزان که روش ها و وسایل مختلف سنجش، پیشرفت دانش آموز و ارزیابی استفاده از فناوری در یادگیری و آموزش را شر ح میدهد.

 

تعهد و انگیزش

برای یک معلم اثر بخش شدن به تعهد و انگیزش نیز نیاز است. تعهد و انگیزش در برگیرنده یک نگرش مثبت همراه با مراقبت از دانش آموزان است.

معلمان در آغاز اغلب گزارش میدهند، سرمایه، وقت و تلاشی که برای اثر بخش بودن شان مورد نیاز است، زیاد میباشد. سایر ویژگی ها که در عوامل و زمینه های ایجاد تعهد و انگیزه در معمان، موثر است به طور کامل بیان شده.

در این پست با ویژگی های معلمان اثر بخش که به اثر بخشی کلاس درس کمک میکند آشناشدید. امیدواریم مطالعه این مطلب برای شما مفید واقع شده باشد. 

مطلب پیشنهادی

تاب آوری شناختی چیست و آیا قابل یادگیری است؟

دیدید بعضی ها چقدر سریع با شرایط سخت شون کنار میان و ازش رد میشن، …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

7 − 6 =