سه شنبه , ۱۸ مرداد ۱۴۰۱

سلامت عاطفی چیست؟ ۸ ویژگی فرد سالم از نظر احساسی

برای آشنایی با علم سلامت عاطفی و اینکه چگونه می توانید یک ناوبر احساسی سالم باشید، در این پست از آزمودنی به این موضوع و موارد زیر پرداخته شده است با ما همراه باشید:

 • سلامت احساسی چیست؟
 • ۸ ویژگی فرد سالم از نظر احساسی
 • نمونه های واقعی
 • چرا سلامت عاطفی مهم است؟
 • ۴ حقیقت و مزیت اثبات شده سلامت عاطفی
 • سلامت عاطفی در مقابل سلامت روان
 • ۵ راهکار برای بهبود و حفظ سلامت عاطفی

 

تجربه ذهنی و انسانی احساسات شامل مجموعه ای وسیع و رنگارنگ از احساسات است.

سفر از روزی که ما به دنیا می آییم آغاز می شود و تا روزی که ما از این زمین خارج می شویم ادامه می یابد. نحوه برخورد موثر با طیف کاملی از تجارب، سلامت عاطفی ما را تعیین می کند.

برخی از افراد در حرکت در این دنیای پیچیده احساسات انسانی مهارت دارند و برخی افراد برای بیان احساسات خود به شیوه ای سالم تلاش می کنند. اختلال در بیان کامل احساسات با سلامت جسم ارتباط دارد.

 

سلامت احساسی چیست؟

سلامت عاطفی توانایی فرد در پذیرش و مدیریت احساسات از طریق چالش و تغییر است. کسی که از نظر عاطفی سالم است می تواند اجازه دهد احساساتش قابل هضم باشد. دردسرهای پیش پا افتاده زندگی روزمره به جای واکنش هایی که به رشد سلامت عاطفی کمک می کند ، فرصت هایی را برای تمرین ارائه می دهد.

سلامت کلی شامل جنبه های جسمی، عاطفی، فکری، اجتماعی و معنوی است. هنگامی که آنها در تعادل و همسویی هستند، انسانها رشد می کنند. هر یک از این زمینه های زندگی بر سایر حوزه ها تأثیر می گذارد.

 

سلامت عاطفی شامل هوش هیجانی و تنظیم هیجانی است. وقتی تجربه ذهنی احساسات در یک دوره پایدار مناسب باشد، تصور می شود که سلامت عاطفی وجود دارد و تأثیر مثبت آن در فعالیتهای روزمره  آشکار خواهد شد.

ساختار بهزیستی احساسی در درک وسیع تری از سلامت روان نهفته است. فقدان احساسات با سلامت عاطفی برابر نیست، همانطور که فقدان بیماری روانی با سلامت روانی برابر نیست. کسی که احساسات را سرکوب می کند، به ویژه از دوران کودکی، ممکن است از نظر عاطفی به اندازه فردی آسیب پذیر نباشد که بتواند احساسات خود را بیان کند.

 

زندگی روزمره مجموعه ای از فراز و نشیب های مداوم را ارائه می دهد. مانند امواج اقیانوس ، روزهای ما با اوج و فرودهایی همراه است. یک فرد از نظر عاطفی سالم قادر خواهد بود موج احساسات را سوار شود بدون آنکه توسط یک موج بزرگ و مخل عاطفی مختل شود.

در نظر گرفتن تفاوت در ثروت مادی و شرایط زندگی فردی مهم است. داشتن امکانات مالی برای مدیریت موثرتر احساسات، سلامت عاطفی را آسان تر می کند. عوامل محیطی بر توانایی بیان احساسات تأثیر می گذارد.

ناراحتی احساسی، افراد را مستعد بیماری های جسمی می کند. برخی از مطالعات نشان داده اند که بیماری هایی مانند بیماری های قلبی عروقی و سرکوب سیستم ایمنی می تواند با ناراحتی احساسی مرتبط باشد (استوارت براون ، ۱۹۹۸). مطالعات در مورد ناراحتی های احساسی و مدارهای عصبی زمینه ای نشان دهنده ارتباط با سوء مصرف مواد و سایر رفتارهای ناکارآمد است (سینها، لاکادی، اسکودلارسکی و وکسلر ، ۲۰۰۴).

 

در هر گوشه ای ناراحتی احساسی بالقوه وجود دارد. کسی که یک شیوه زندگی عاطفی سالم را تمرین می کند، هنگامی که تورم ایجاد می شود بهتر می تواند موج های بزرگ را کنترل کند. مانند یک شیوه زندگی سالم از نظر جسمی ، مزایای بلند مدت آن فراوان است.

 

۸ ویژگی فرد سالم از نظر احساسی

 • خودآگاهی

خودآگاهی از ویژگی های سلامت عاطفی است. یک فرد عاطفی خوب می تواند به نفس خود نگاه کرده و در صورت نیاز احساسات را جهت دهی به ناراحتی یا سرخوشی تغییر دهد.
این توانایی در دوران کودکی ایجاد می شود اما می تواند مانند یک ماهیچه در بزرگسالی تقویت شود.

 • پذیرش خود

دست در دست همکاری با خودآگاهی، پذیرش خود است. افراد سالم از نظر احساسی خود را می پذیرند و می توانند سختی ها را با وضوح کنترل کنند. یک فرد از نظر احساسی سالم حتی ممکن است به خود فضایی بدهد تا از خشم «پشت درهای بسته» برخوردار باشد تا بتواند خشم را در درون خود جابجا کند.

 • دلسوزی و مراقبت از بدن

سطوح بالایی از مراقبت از خود در افرادی که سلامت احساسی را تجربه می کنند وجود دارد. دلسوزی به خود و مراقبت از بدن جسمانی برای افرادی که به سلامت عاطفی نیز اهمیت می دهند، مهم است. مراقبت از کل خود عمدی است و به طور مرتب تمرین می شود.

 • چابکی عاطفی

ویژگی دیگر یک فرد سالم از نظر احساسی چابکی عاطفی است. یک فرد سالم از نظر عاطفی در برابر شکست ها و مشکلات مصون نیست.
با این حال، با یک ذهن باز و یک روند تفکر کنجکاو، پیشرفت در مشکلات امکان پذیر است.

 • مهارت های مقابله ای

داشتن مهارت های مقابله ای قوی از دیگر ویژگی های افراد سالم از نظر عاطفی است. تمرین این مهارت ها در مواقع آرام، در مواقعی که اوضاع خیلی آرام نیست، منجر به سطوح بالاتری از تاب آوری می شود. مثل آماده شدن برای نبرد است. سختی اجتناب ناپذیر است زیرا این زندگی واقعی است. سرمایه عاطفی همان چیزی است که هنگام صلح ایجاد می کنید.

 • مهربانی و صداقت

یک فرد از نظر احساسی سالم با دیگران با مهربانی و صداقت رفتار می کند. آنها این کار را بدون انتظار پاداش انجام می دهند. آنها با کنجکاوی و شفقت با اطرافیان خود ارتباط برقرار می کنند.

 • هدف داشتن

زندگی هدفمند یکی دیگر از ویژگی های یک فرد سالم از نظر عاطفی است. افرادی که هدفمند زندگی می کنند کمتر به تجربیات درونی خود فکر خواهند کرد و بر نحوه تجربه آنها در خدمت دیگران تمرکز خواهند کرد. آنها اجازه می دهند احساسات با تصدیق عبور کرده و آنها را به نفع تصویر بزرگتر آزاد کنند.

 • مدیریت استرس

یک فرد از نظر احساسی سالم استرس را به خوبی مدیریت می کند و به طور منظم لحظات آرامش را تمرین می کند. وقتی شرایط آشفته می شود، رهبران خوب آرام می شوند. تسلط بر خود نیز همین را می طلبد.

 

نمونه های واقعی در ایجاد سلامت عاطفی

جهان مملو از فرصت هایی برای تمرین سلامت عاطفی است. زمان گرانبها ترین داشته ما است، با این وجود ما همچنان از آن برای رفاه خود کم استفاده می کنیم. افراد سالم از نظر عاطفی تعادل را پیدا کرده و در شرایط سخت رشد می کنند.

 

نمونه اول: اِما 

اما یک زن حرفه ای با انگیزه است. انگیزه درونی و اخلاق کاری او مورد ستایش قرار می گیرد و به طور مرتب در شغلش به عنوان کارگزار بورس تجلیل می شود. او از طریق استرس بالا و تغییرات مداوم در بازار استقامت می کند. هدایت او برای زن بودن در حرفه ای عمدتاً مردانه بسیار سخت است. مردم در مورد او از نظر قدرت و اراده صحبت می کنند.

این سطح اما است. در زیر آنچه دیده می شود نحوه تعامل او با مردم بازار محلی خود است. او مهربان و دوستانه است. تمرین مدیتیشن روزانه او باعث قدردانی او از حال آرام می شود. اما به طور مرتب برای ارتباط با عزیزان خود وقت می گذارد. اگرچه او ساعت های سخت و طولانی کار می کند، اما فضایی را برای خود ایجاد می کند تا خودآگاهی و صلح ایجاد کند.

اما از بدن فیزیکی خود به خوبی مراقبت می کند. ارزش او با اعدادی که برای شرکت خود به ارمغان می آورد اندازه گیری نمی شود. اما می پذیرد که اشتباهاتی رخ خواهد داد ، اما اجازه نمی دهد که پیشرفت او را از مسیر خارج کند.

در این مثال، دنیای آشفته و دائماً در حال تغییر بازار سهام می تواند یک پودر احساساتی ایجاد کند. تحت فشار گذر زمان و نتایج موفقیت آمیز می تواند اما را در وضعیتی قرار دهد که در آن به همه اطرافیان خود ضربه بزند.

بدون سلامت عاطفی، او می تواند وارد مکانیسم های مقابله ناسالم مانند سوء مصرف مواد مخدر یا الکل شود. استرس می تواند هیپوکامپ او را خراب کند و باعث شود تصمیم گیری او به خطر بیفتد. سالم بودن از نظر احساسی به اما کمک می کند تا هر روز در زندگی خود به عنوان خود برتر خود را نشان دهد.

 

نمونه دوم: تد

تد یک درمانگر است. او در تمام طول روز با تجربیات دیگران از آسیب روبروست. او فضا را برای شفا دادن دیگران و یافتن راه هایی برای سلامت عاطفی خود فراهم می کند. تد درد بیماران خود را احساس می کند زیرا همدل است. تد سپس به خانه خود می رود و بعنوان همسر و پدر خدمت می کند. او حتی به عنوان مربی بیسبال برای یک تیم لیگ کوچک عمل می کند.

این سطح تد است. تد در زیر نمای بیرونی خود، استراتژی هایی را برای سلامت عاطفی در طول روز به کار می گیرد. در محل کار، تد از توانایی همدلی خود به عنوان اسلاید و نه اسفنج استفاده می کند. در بین جلسات درمانی، تد نگاه عمدی به نمونه کارهای مثبت خود می اندازد. در اوقات فراغت، تد برای سالم نگه داشتن بدن خود تمرین می کند.

وقتی تد با خانواده اش است، او حضور دارد. او مانند سایر والدین ناامید می شود، اما او کاملاً از خانواده خود آگاهی دارد و ارزش های خود را بیان می کند در حالی که آنها را به انجام این کار تشویق می کند. آنها در کلیسای خود فعال هستند و ایمان معنوی قوی دارند.

در این مثال، تد در حرفه ای با نرخ فرسودگی بالا است. بدون سلامت عاطفی، معیشت وی در دراز مدت پایدار نخواهد بود. استفاده تد از سبد مثبت، امتیاز مثبت او را افزایش می دهد و او را قادر می سازد با وجود تأثیرات منفی مداوم و روزانه در بیماران، شکوفا شود.

بدون سلامت عاطفی، تد می تواند به عادت هایی دچار شود که در آن از خانواده و خود غافل می شود. شیوه زندگی سالم احساسی او به تد اجازه می دهد تا خود برتر خود را نشان دهد.

 

چرا سلامت عاطفی مهم است؟

انسان بودن به معنای مواجهه با چالش ها است. رنج یکی از ویژگی های مشترک همه انسان ها است. به همین دلیل است که سلامت عاطفی بسیار مهم است. همه ما در طول زندگی خود با مشکلات روبرو خواهیم شد.

 

تعامل اجتماعی و یکپارچگی بخشی ضروری از زندگی روزمره است. افرادی که از سلامت عاطفی مطلوبی برخوردارند، می توانند به طور مناسب با دیگران ارتباط برقرار کنند، چه در زمان استرس و چه در زمان آرامش. بدون سلامت عاطفی، انواع مختلفی از اختلالات احساسی می تواند ایجاد شود، علاوه بر بیماری های جسمی.

 

چند لحظه وقت بگذارید تا انواع رفتارهایی را که هنگام نداشتن سلامت عاطفی فرد رخ می دهد تصور کنید. این لزوماً به معنای بیماری روانی نیست. بنابراین کسی که از سلامت عاطفی مطلوبی برخوردار نیست ، احتمالاً علائم استرس را نشان می دهد. آنها ممکن است به صورت شفاهی به اطرافیان خود ضربه بزنند.
سلامت عاطفی برای همه سنین و همه جا اهمیت دارد.

 

۴ حقیقت و مزیت اثبات شده سلامت عاطفی

مزایای فراوانی برای سلامت عاطفی وجود دارد. آنچه شخص را از نظر عاطفی سالم می کند، از فردی به فرد دیگر متفاوت است. در اینجا برخی از نکات و مزایای اثبات شده ای است که می توانید امروز در بهزیستی احساسی خود تقویت کنید.

طبق گزارش سازمان بهداشت جهانی، افسردگی یکی از علل اصلی ناتوانی است و ۲۶۴ میلیون نفر را تحت تأثیر قرار می دهد (جیمز و همکاران ، ۲۰۱۸). میزان پایین سلامت احساسی با میزان افسردگی ارتباط مستقیم دارد. توانایی توضیح احساسات با یک سبک توضیحی مثبت به افراد در پیشگیری از افسردگی کمک می کند (کوالنکو و همکاران ، ۲۰۰۲).

سرکوب احساسات تأثیر مستقیمی بر سلامت جسمی و روانی دارد (پاتل و پاتل ، ۲۰۱۹). نگه داشتن احساسات مخرب به نفع ظاهر بیرونی مناسب به سطوح پایین تر از رفاه کلی کمک می کند. استفاده بیش از حد از تنظیمات احساسی می تواند مشکل ساز و مختل کننده باشد. میزان اضطراب و افسردگی به دلیل عدم توانایی بیان احساسات در حال افزایش است.

 

مطالعات نشان داده است که افراد سالم از نظر روحی عمر طولانی تری دارند (Chida، Steptoe، & Powell، ۲۰۰۹). ادعا می شود که افرادی که از سطح معنوی بالاتری برخوردار هستند، موارد بالاتری از سلامت احساسی را نیز نشان می دهند. یک رویکرد جامع به سلامت، مزایای در هم آمیختن مناطق سلامت را برای رفاه عمومی نشان می دهد (هاوکس ، ۲۰۰۴).

فشار زمان درک شده باعث ایجاد استرس و تأثیر منفی بر بهزیستی عاطفی می شود (گورلینگ ، کراوز ، گمبل و هارتیگ ، ۲۰۱۴). موانع پیشرفت هدف تحت تأثیر زمان قرار می گیرد. آموزش مدیریت موثر زمان به افراد ممکن است منجر به بهبود سلامت احساسی شود.

 

سلامت عاطفی در مقابل سلامت روان

بسیاری از افراد از واژه های سلامت احساسی و سلامت روانی به جای یکدیگر استفاده می کنند. با این حال، تفاوت های قابل توجهی وجود دارد.

سازمان بهداشت جهانی اقدامات لازم را برای ایجاد یک تعریف دقیق از سلامت روان انجام داده است.
سلامت روان یک حالت پویا از تعادل درونی است که افراد را قادر می سازد تا از توانایی های خود در هماهنگی با ارزش های جهانی جامعه استفاده کنند.

مهارتهای اساسی شناختی و اجتماعی؛ توانایی تشخیص، بیان و تعدیل احساسات خود  و همدلی با دیگران؛ انعطاف پذیری برای کنار آمدن با رویدادهای نامطلوب زندگی و عملکرد در نقش های اجتماعی؛ و روابط هماهنگ بین بدن و ذهن نمایانگر اجزای ضروری سلامت روانی است و به میزان متفاوتی در ایجاد تعادل داخلی کمک می کند (گالدرسی، هاینز، کاستروپ، بیژولد و سارتوریوس، ۲۰۱۵).

 

سلامت روان مزایای خود را دارد که می توان با نیت های آگاهانه به آنها پی برد. همین امر ممکن است در مورد سلامت عاطفی، که به رفاه جهانی کمک می کند، گفته شود. انسانها احساسات مثبت و منفی را تجربه می کنند. سلامت عاطفی افراد را قادر می سازد تا این احساسات را بدون ایجاد توقف در آنها تجربه کرده و بیان کنند.

 

توانمندسازی کودکان با واژگان احساسی و توانایی صحبت در مورد آنها بسیار مهم است. پردازش کامل احساسات و استفاده سازنده از آنها مهارتهایی هستند که به بچه ها در بقیه عمر کمک می کنند. اگرچه ما نمی توانیم در وضعیت شادی مداوم زندگی کنیم، اما دانستن نحوه حرکت در طیف گسترده ای از احساسات ضروری است.

وقتی سلامت عاطفی در خطر است، همیشه از او درخواست کمک می شود. اگر شما یا کسی که می شناسید نتوانید احساسات خود را به درستی بیان کنید، مشاوره شروع خوبی است. یک مشاور ماهر مکانی امن برای ابراز احساسات فراهم می کند.

مطلب مشابه: پرسشنامه دشواری در تنظیم هیجان

 

۵ راهکار برای بهبود و حفظ سلامت عاطفی

۱٫ ذهن آگاهی

تمرین ذهن آگاهی راهی برای بهبود سلامت عاطفی است که در طیف گسترده ای از فعالیت ها ارائه می شود. مزایای ذهن آگاهی فراوان است و به خوبی مستند شده است. پیشرفت های آگاهانه در شیوه های تمرکز حواس باعث ایجاد تاب آوری می شود.

 

۲٫ تقویت ارتباطات اجتماعی

پرورش ارتباطات اجتماعی یکی دیگر از زمینه هایی است که برای بهبود و حفظ سلامت عاطفی استفاده می شود. یک مطالعه مهم نشان داد که فقدان ارتباط اجتماعی بیشتر از سیگار کشیدن یا چاقی بر سلامت شما تأثیر می گذارد (House، Landis، & Umberson، ۱۹۸۸).

ارتباط اجتماعی یک حلقه بازخورد مثبت برای رفاه ایجاد می کند و در تأثیرات اجتماعی، عاطفی و روانی ظاهر می شود. شما مجبور نیستید یک میلیون دوست داشته باشید، اما به چند دوست قابل اعتماد و حامی نیاز دارید تا بیشترین سود را ببرید.

 

۳٫ مدیریت استرس

افزودن اقدامات برای مدیریت استرس یکی دیگر از راه های بهبود سلامت عاطفی است. از طریق مدیریت زمان، تمرینات بدنی و پذیرش مواردی که نمی توانیم آنها را کنترل کنیم، می توانیم سطح استرس خود را به طور موثر کاهش دهیم.

 

۴٫ بیان احساسات

بیان مناسب احساسات یکی دیگر از راه های بهبود سلامت عاطفی است. برخی از نوشتن آنها لذت می برند. دیگران از گپ زدن با دوستان یا عزیزان خود لذت می برند.

تمرین بیان کلمات بر احساساتی که در زندگی ما جریان دارند و به خارج از ما می رسند به ما کمک می کند تا این احساسات را رها کنیم. روشهای زیادی برای بیان خلاقانه احساسات وجود دارد.

 

۵٫ تقویت خودآگاهی

بهبود خودآگاهی سلامت عاطفی را نیز بهبود می بخشد. تامل در مورد الگوهای بیان منفی موجود ، شروع خوبی است. این درون نگری می تواند منجر به بهبود تنظیم هیجانی و هوش هیجانی شود.

 

۵ فعالیت مناسب برای تقویت سلامتی عاطفی

برای حرکت به سوی زندگی در حال شکوفایی، باربارا فردریکسون (۲۰۰۹) مردم را تشویق می کند تا نسبت های مثبت خود را با نظریه گسترش و ساخت خود افزایش دهند. نسبت سه احساس مثبت برای هر یک از احساسات منفی کارساز است.

یکی از فعالیتهای سرگرم کننده و مفید که در کتاب او با عنوان مثبت پیشنهاد شده است ، مجموعه کارهای مثبت است.

نمونه کارهای مثبت مجموعه ای از احساسات مثبت زیر است: شادی، قدردانی، آرامش، علاقه، امید، غرور، سرگرمی، الهام، هیبت و عشق. از طریق یک سری سوالات، می توانید این احساسات مثبت را پشت سر بگذارید و سپس “مصنوعات” را برای پرورش آن احساسات جمع آوری کرده و به انعطاف پذیری دامن بزنید.

این ابزار مفید برای تنظیم شدت احساسات می تواند آگاهی احساسی را روشن کند. احساسات از نظر شدت و مدت زمان متغیر هستند. افزایش آگاهی ذهنی از احساسات به بهبود سلامت عاطفی کمک می کند.

 

سنجش احساسات می تواند به افزایش واژگان احساسی و افزایش سطح هوش هیجانی کمک کند. تسلط بر خود ما را ملزم می کند تا بر تمایل طبیعی مغز برای توجیه واکنش های خود در برابر عوامل هیجانی غلبه کنیم. این ابزار به تعامل با احساسات و بهبود توانایی ارتباط کمک می کند.

مدیتیشن برای ایجاد آگاهی احساسی یک فعالیت مفید است. اجازه دادن به فضا برای بررسی احساسات یک فعالیت تحول آفرین قوی است. هر نوع مدیتیشن احتمالاً مفید است. اگر این مورد برای شما مناسب نیست ، گزینه های زیادی وجود دارد.

راههای زیادی برای کاهش استرس وجود دارد. فعالیتهای زیر تغییرات ساده ای هستند که می توانند در زندگی روزمره شما برای کاهش استرس و واکنشهای مضر آن استرس ایجاد شوند.

 • تمرینات بدنی را در اولویت قرار دهید
 • رژیم عذایی متعادل بخورید
 • خواب کافی داشته باشید
 • تنفس عمیق را تمرین کنید
 • فرصتها را برای حالتهای جریان احساسات افزایش دهید

برای بهبود سلامت عاطفی خود به دنبال ارتباط اجتماعی باشید. با افرادی در زندگی خود ارتباط برقرار کنید که برای شما تغییر ایجاد کرده اند. در صورت عدم امکان ملاقات حضوری با آنها، یک یادداشت برای آنها ارسال کنید یا با آنها تماس بگیرید. دوستی ها و ارتباطات اجتماعی خود را با مهربانی و مهرورزی  پرورش دهید.

امیدواریم مطالعه این مقاله برای شما مفید واقع شده باشد. در مطلبی دیگر به ارائه راهکارهایی برای اندازه گیری سلامت عاطفی افراد برای شما همراهان آزمودنی تهیه میکنیم. ایمیل خود را در خبرنامه وارد نمایید تا از جدیدترین مطالب مطلع باشید.

مطلب پیشنهادی

تاب آوری شناختی چیست و آیا قابل یادگیری است؟

دیدید بعضی ها چقدر سریع با شرایط سخت شون کنار میان و ازش رد میشن، …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

20 + 1 =