جمعه , ۱۹ خرداد ۱۴۰۲

۳ روش استفاده از درمان شناختی رفتاری مثبت (CBT) برای نوجوانان

برخی از رفتارها و عادات ناپسند افراد در بزرگسالی از زمان کودکی و نوجوانی نشات گرفته در این پست آزمودنی، به سه روش درمان شناختی رفتاری مثبت برای نوجوانان پرداخته است که میتوان به درمان و تقویت نقاط قوت آنها بیشتر از قبل کمک کرد.

 

معرفی کوتاه CBT

درمان رفتاری شناختی مثبت یا CBT مثبت، یک رویکرد مبتنی بر نقاط قوت با ریشه های روانشناسی مثبت است. تمرکز بر روی اشتباه فرد نیست، بلکه بر آنچه که در فرد مثبت است، تمرکز دارد.

یک متخصص CBT بر ایجاد نقاط قوت فرد تمرکز می کند و از استراتژی هایی استفاده می کند که مراجعان می توانند برای مقابله با مشکلات خود از آنها استفاده کنند. استراتژی ها شامل تعیین اهداف و ایجاد خوش بینی، امید و تاب آوری است.

از آنجا که آموزش مثبت همچنان نتایج امیدوارکننده ای را در بین کودکان و نوجوانان نشان می دهد، CBT مثبت نیز می تواند مفید واقع شود. آموزش مثبت برای جلوگیری از رفتارهای ناکارآمد عمل می کند، اما بسیاری از جوانان به صورت غیر ارادی وارد درمان می شوند.

 

اغلب، کودکان خردسال یا نوجوانان فقط به دنبال درمان هستند زیرا بزرگسالان در زندگی خود متوجه رفتارهای مشکل ساز آنها می شوند (بانینک ، ۲۰۱۲). اگرچه والدین و معلمان برای درگیری های تکاملی به دنبال درمان هستند ، اما تشخیص تفاوت بین عملکرد ناهنجار و مسیر ناهموار بلوغ دشوار است.

همچنین اغلب می توان به درمانگر و هدف درمان اعتماد کرد. در اینجا نگاهی به آنچه یک کودک یا نوجوان در یک CBT مثبت می آموزد، آمده است.

تقویت نقاط قوت درونی

در دنیای ایده آل، هر کودکی ابزارهایی را برای درک باورهایی که درباره خود و دنیایی که به ارث برده، می آموزد.

زمانی که کودکان به سمت نوجوانی حرکت می کنند، تمام جهان می تواند مکانی گیج کننده و ناعادلانه به نظر برسد که به آن تعلق ندارند. به همین دلیل مداخله CBT برای هر کسی بسیار مهم است، اما به ویژه برای جوانان در مراحل اولیه زندگی.

خوش بینی، امید و انعطاف پذیری بخشهای اصلی زندگی پربار هستند و مطالعات ثابت می کنند که این نقاط قوت مفاهیم سطحی یا ایده آل نیستند، بلکه نقاط قوت با ارزش و قدرتمند هستند.

درمان شناختی رفتاری مثبت برای نوجوانان

خوش بینی

کودکان خوش بین در مدرسه، تکالیف و ورزش موفق تر از کودکان بدبین دارند (سلیگمن، ریویچ ، جیکوکس و گیلهام ، ۱۹۹۵). بیشتر از این، نوجوانان خوش بین نه تنها عصبانیت کمتری دارند بلکه احتمال مصرف مواد مخدر و الکل نیز کمتر است.

تحقیقات همچنین نشان داده است که کودکان هنگامی که والدین شان به آنها استقلال کمتری می دهند، بیشتر افسرده و بدبین هستند. به نظر می رسد این امر به دلیل مسائل مربوط به کنترل است، زیرا کودکی که احساس مسئولیت می کند و تجربه های مورد اعتماد بودن را دارد ، خوش بینی را افزایش می دهد (سلیگمن ، ریویچ ، جیکوکس و گیلهام ، ۱۹۹۵).

انتقاد والدین، ​​معلمان، مربیان و دیگر بزرگسالان نیز در میزان خوش بینی کودک نقش دارد.

با بالغ شدن کودک در نوجوانی، تأثیر دوستان و همسالان برای آنها اهمیت بیشتری پیدا می کند (سلیگمن ، ریویچ ، جیکوکس و گیلهام ، ۱۹۹۵). اما انتقاداتی که آنها در سنین پایین دریافت کردند همچنان به گفتگو و چشم انداز خود شکل می دهد.

مطلب مشابه: پاورپوینت کاربرد درمان شناختی رفتاری برای کاهش وزن

 

امید

کودکان امیدوار دارای عزت نفس بالاتری هستند و کمتر مستعد افسردگی هستند (بانینک ، ۲۰۱۲).

تحقیقات نشان داده است که کودکان و نوجوانانی که امید بیشتری دارند مشکلات رفتاری کمتری دارند. امید، همراه با یک سیستم حمایتی مثبت، تا حد زیادی به احساس ارزشمندی آنها کمک می کند.

 

تاب آوری

درمان شناختی رفتاری مثبت برای نوجوانان

ادیت گروتبرگ، دارای مدرک دکترای تخصصی، در پروژه های تاب آوری بین المللی در چندین کشور تحقیقاتی انجام داد و دریافت که تاب آوری تأثیر زیادی بر کودکان دارد. به گفته گروتبرگ، کودکان مقاوم می توانند بر تروما غلبه کنند (۱۹۹۵).

با بزرگتر شدن کودکان، توانایی آنها برای ایجاد انعطاف پذیری بر این اساس است که چگونه تاب آوری را در سنین پایین آموخته اند. نوع سیستم حمایتی آنها تعیین می کند که آیا آنها مهارت کسب کرده اند و نقاط قوت درونی خود را تقویت کرده اند (بانینک ، ۲۰۱۲).

CBT مثبت، کودکان و خانواده ها بررسی می کند که کدام یک از این نقاط قوت درونی کودک یا نوجوان را دارد و چگونه می توان آنها را بیشتر تقویت کرد.

 

نقش رفاه چندان مشخص نیست

رفاه بر همه بخشهای زندگی تأثیر می گذارد: جسمی، روانی، اجتماعی و معنوی. با این حال، تعداد کمی از محققان تأثیر رفاه را در کودکان مورد مطالعه قرار داده اند (بانینک ، ۲۰۱۲).

مشخص نیست که هنگام ارزیابی رفاه کودک باید از چه کسانی سوال کرد: کودک، والدین یا معلم؟ به همین دلیل، تأثیر رفاه در کودکان نیاز به تحقیقات بیشتری دارد.

 

تمرکز بر نقاط قوت شخصیت در کودکان

CBT مثبت از اصول مشابهی در مورد کودکان و نوجوانان استفاده می کند که در مورد بزرگسالان استفاده می شود. تأکید اصلی بر این است که چه چیزی برای آنها مناسب است: نقاط قوت و توانایی آنها (Bannink ، ۲۰۱۲).

نظرسنجی نقاط قوت VIA برای کودکان شامل لیستی از ۱۹۸ سوال است که کودکان ۸ تا ۱۷ ساله می توانند از آن استفاده کنند. این لیست سوالات، ۲۴ نقطه قوت موجود در نسخه آزمایشی مورد استفاده برای بزرگسالان را بررسی می کند.

مطلب مشابه: راهنمای مفهوم سازی مورد در رفتاردرمانی شناختی

CBT مثبت در گروه درمانی

پروژه تاب آوری پن، یا PRP ، یک مداخله گروهی برای دانش آموزان دبستانی و راهنمایی دیررس است که در معرض افسردگی هستند (بانینک ، ۲۰۱۲). PRP مهارتهای شناختی-رفتاری، مهارتهای حل مسئله و مهارتهای روانشناسی مثبت را برای جلوگیری از افسردگی آموزش می دهد.

درمان شناختی رفتاری مثبت برای نوجوانان

یکی از روشهای مورد استفاده در PRP ، مدل ABC آلبرت الیس است که بر این ایده متمرکز است که باورهای ما بر احساسات ما تأثیر می گذارد  و سپس بر رفتار ما تأثیر می گذارد. این مدل به کودکان کمک می کند تا افکار نادرست را بیابند، آنها را ارزیابی کرده و در صورت یافتن تفسیرهای جایگزین واقع بینانه تر، آنها را از بین ببرند.

PRP همچنین از تکنیک های مختلفی برای حل مشکلات استفاده می کند ، مانند افزایش قاطعیت، بهتر شدن در تصمیم گیری و کنار آمدن با احساسات و شرایط دشوار (بانینک ، ۲۰۱۲).

روانشناسی مثبت به عنوان یک پارادایم راه حل ساز با تمرکز بر خلاقیت، طوفان مغزی و تاب آوری مطرح می شود (سلیگمن ، ۲۰۱۵).

 

ادامه درمان شناختی رفتاری مثبت برای نوجوانان در منزل

در CBT معمول است که درمانگران تکلیف خانه خود را به مراجعان اختصاص دهند. این امر چه در سن بالغ و چه در نوجوانی صادق است.

تکالیف خانه به انتقال درس های آموزش داده شده به درمان در زندگی واقعی کودک کمک می کند. تکالیف خانه معمولاً با راهنمایی هایی برای تکمیل آن ارائه می شود  و اطمینان حاصل شود که هر تکلیف قابل انجام است و شامل گامی به سوی هدف نوجوان است (بانینک ، ۲۰۱۲).

درمان شناختی رفتاری مثبت برای نوجوانان
علاوه بر این، برخی از فعالیتها ممکن است برای نوجوان طوری طراحی شود که بطور مستقل انجام شود، در حالی که برخی دیگر با راهنمایی والدین یا مراقبین مناسب تر است.

نمونه ای از تکالیف خانه که نوجوانان می توانند با والدین خود انجام دهند، فعالیت کیف شگفت انگیز است. کودک و والدین هرکدام پنج خواسته را روی پنج تکه کاغذ جداگانه یادداشت می کنند. آنها آرزوها را در کیسه های جداگانه قرار می دهند و سپس کیسه ها رد و بدل می شوند. هر هفته یک فرد از کیفی که دریافت کرده است یک آرزو می کند و یک هفته به او فرصت می دهد تا این خواسته را محقق کند.

این آرزوها می تواند این باشد که والدین به یک فعالیت ورزشی بیایند، کودک اتاق خود را تمیز کند و… .

یک درمانگر CBT مثبت همچنین می تواند از کودک یا نوجوان بخواهد که “هر بار که مشق شب خود را شروع می کنید بدون نیاز به شما به بیان چهره مادر توجه کنید” (بانینک ، ۲۰۱۲). این به تقویت مثبت رفتار مورد نظر کمک می کند و به مشتری کمک می کند تا بر آنچه برای او مناسب است تمرکز کند.

 

اهداف CBT مثبت

در درمان شناختی رفتاری مثبت برای نوجوانان هدف این است که نوجوان نقاط قوت خود را تقویت کرده و از رفتارهای مشکل ساز در آینده جلوگیری کنند.

تصور کنید بچه ها یا نوجوانان چگونه خود احساسات مثبت ایجاد می کنند، در مقابل سختی ها تاب آوری ایجاد می کنند و به زندگی خود خوش بین هستند.

CBT با درک نقاط قوت خود و کار بر روی آنها، این فرصت را برای کودکان و نوجوانان فراهم می کند که بتوانند رشد کنند و والدین بتوانند به فرزندان خود نزدیک شوند.

مطلب پیشنهادی

قوی بودن در برابر چالش‌ها: بررسی کلیات سرسختی در روانشناسی

سرسختی نشانه استقامت و تعهد  سرسختی یکی از مفاهیم مهم در روانشناسی است که به …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × چهار =