پنج شنبه , ۱۰ آذر ۱۴۰۱

درمان شناختی رفتاری (CBT) چیست؟ ۵ تعریف متفاوت

در این پست از آزمودنی به اینکه درمان شناختی رفتاری (CBT) چیست؟ و ارائه پاسخ آن توسط برخی سازمانهای مختلف روانشناسی و یک تعریف از فرهنگ لغت می پردازیم. تعاریف زیر از CBT ترتیب خاصی ندارند.

 

تعریف کلینیک مایو

طبق گفته کلینیک مایو، CBT “یک نوع رایج از گفتاردرمانی (روان درمانی) است. شما با یک مشاور بهداشت روان (روان درمانگر یا درمانگر) به صورت ساختارمند و در تعداد محدودی از جلسات شرکت می کنید. CBT به شما کمک می کند تا از تفکر نادرست یا منفی آگاه شوید تا بتوانید موقعیت های چالش برانگیز را واضح تر مشاهده کرده و به شیوه ای موثرتر به آنها پاسخ دهید. “

 

تعریف موسسه بک

به گفته موسسه بک، CBT “یک روان درمانی حساس به زمان، ساختار یافته و مبتنی بر زمان است که به منظور حل مشکلات فعلی و آموزش مهارت های مددجویان برای اصلاح تفکر و رفتار ناکارآمد انجام می شود.”

 

تعریف اتحاد ملی بیماری های روانی (NAMI) 

اتحاد ملی بیماری های روانی (NAMI) می گوید: “درمان رفتاری شناختی (CBT) بر بررسی روابط بین افکار ، احساسات و رفتارهای یک فرد متمرکز است. در طول CBT ، یک درمانگر به طور فعال با فردی کار می کند تا الگوهای فکری ناسالم و چگونگی ایجاد رفتارها و باورهای خود مخرب را کشف کند. “

مطلب مرتبط: پاورپوینت روان درمانی فردی ،شناختی و رفتاری

درمان شناختی رفتاری چیست از نگاه سازمان بهداشت ملی انگلستان

به گفته سازمان بهداشت ملی انگلستان ، “CBT بر اساس این مفهوم است که افکار، احساسات، اعمال به هم مرتبط هستند و افکار و احساسات منفی می توانند شما را در یک چرخه معیوب به دام بیندازند.

 

هدف CBT چیست؟

درمان شناختی رفتاری (CBT) چیست؟

هدف CBT این است که به شما کمک کند با شکستن مشکلات به بخشهای کوچکتر، با مشکلات قاطع برخورد کنید. به شما نشان داده شده است که چگونه می توانید این الگوهای منفی را تغییر دهید تا احساس شما بهبود یابد. برخلاف برخی درمانهای صحبت کننده دیگر، CBT به جای تمرکز بر مسائل گذشته ، با مشکلات فعلی سروکار دارد. به دنبال راه های عملی برای بهبود وضعیت روحی خود به صورت روزانه است. “

مطلب مرتبط: پاورپوینت کاربرد درمان شناختی رفتاری برای کاهش وزن

پاسخ درمان شناختی رفتاری چیست؟ در فرهنگ لغت مریام- وبستر

در نهایت، طبق فرهنگ لغت مریام-وبستر ، CBT “روان درمانی است که با شناخت الگوهای تفکر، پاسخ احساسی یا رفتار نادرست یا ناسازگارانه، درمان شناختی را با رفتار درمانی ترکیب می کند و الگوهای مطلوب تفکر، واکنش احساسی یا رفتار را جایگزین آنها می کند. ”

این تعاریف دارای همپوشانی زیادی هستند و به طور کلی به نظر می رسد که ما می توانیم CBT را نوعی روان درمانی ساختاریافته بدانیم که شامل برخورد با باورهای بیمار به منظور تغییر طرز تفکر و واکنش آنها نسبت به اتفاقات پیرامون آنها می شود. تعدادی از این تعاریف همچنین بر این واقعیت تأکید دارند که CBT بر افکار و رویدادهای فعلی تمرکز دارد تا آنهایی که در گذشته بوده است.

مطلب پیشنهادی

فرهنگ سازمانی باعث و بانی پیشرفت یا پسرفت!

فرهنگ سازمانی اساس پیشرفت و انگیزه کارکنان هر مجموعه ای می باشد که در این …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هفت − 4 =