پنج شنبه , ۱۰ آذر ۱۴۰۱

روانشناسی مثبت در مدارس و آموزش و پروش چه تاثیراتی دارد؟

در این پست به روانشناسی مثبت در مدارس و آموزش و دلایل اهمیت آن و همچنین نحوه استفاده از آن برای استفاده همه افراد در کلاس درس، از دانش آموزان گرفته تا مربی، می پردازیم. تا انتها همراه آزمودنی باشید.

“معلمان و محققان روانشناسی مثبت با یکدیگر متحد هستند. در اصل، آموزش در مورد تقویت نقاط قوت و رشد و یادگیری است. علاوه بر این، بهزیستی روانی و اجتماعی دغدغه های کلیدی معلمان و سایر مربیان و افرادی است که در زمینه روانشناسی مثبت کار می کنند.(Shankland & Rosset، ۲۰۱۷).

این نقل قول همپوشانی روانشناسی و آموزش را نشان می دهد که تا زمانی که روانشناسی زمینه مطالعه بوده است، ادامه داشته است. اخیراً، روانشناسان مثبت در کنار روانشناسی سنتی، از روانشناسی مثبت در مدارس حمایت کرده اند. این حرکت را می توان تربیت مثبت نامید.

 

چرا باید روی آموزش مثبت تمرکز کرد؟

بر اساس مقاله سلیگمن و همکاران ۲۰۰۹ ، آموزش مثبت پاسخی است به شکاف بین آنچه مردم برای فرزندان خود می خواهند و آنچه مدارس آموزش می دهند. یعنی اکثر والدین می خواهند فرزندانشان شاد، سالم و با اعتماد به نفس باشند، اما مدارس فقط بر پیشرفت، نظم و مهارت های تحصیلی تمرکز می کنند. اینها البته مهم هستند، اما نتایج مثبت سلامت روان نیز مهم هستند.

برای رفع این شکاف، آموزش مثبت پیشنهاد می شود، جایی که مدارس پیشرفت را همراه با مهارت های سلامت روان و روانشناسی مثبت آموزش می دهند. به عبارت دیگر، آموزش مثبت می خواهد اهداف روانشناسی مثبت بهزیستی و حمایت از سلامت روان را برای همه در محیط مدرسه به ارمغان آورد.

مداخلات روانشناختی حداقل از دهه ۱۹۳۰ در مدارس انجام شده است، بنابراین منطقی است که روانشناسی سنتی موجود در مدارس با روانشناسی مثبت تکمیل شود (Shankland & Rosset، ۲۰۱۷). سلیگمن و سایر روانشناسان مثبت نیز تنها بر این عقیده نیستند که مدارس باید به دنبال رفاه دانش آموزان باشند. به عنوان مثال، فیلسوفانی مانند ارسطو شادی را هدف نهایی آموزش و پرورش می دانند (کریستانسون ، ۲۰۱۲).

سایر افرادی که در آموزش و پرورش کار می کنند نیز از لحاظ تاریخی به رفاه دانش آموزان علاقه مند بوده اند، بنابراین آموزش مثبت لزوماً یک نوآوری اساسی نیست. با این حال، این امر تلاش های آموزشی مثبت را محکوم نمی کند و در واقع فقط نشان می دهد که هدف آموزش مثبت حل مشکلاتی در آموزش سنتی است که به مدت طولانی به حل آنها نیاز داشته است.

معلمان خود معتقدند که تدریس “اجبارا” با سلامت عاطفی و رفاه دانش آموزان در حال آموزش ارتباط دارد (کیدگر و همکاران ، ۲۰۱۰). در واقع، سلسله مراتب نیازهای مزلو (۱۹۴۳) حتی نشان می دهد که حمایت عاطفی ممکن است نوعی پیش نیاز برای عملکردهای مرتبه بالاتر مانند یادگیری باشد.

تحقیقات اخیر همان را تأیید کرده است، زیرا ارائه حمایت عاطفی در اوایل سال تحصیلی می تواند منجر به بهبود کیفیت آموزشی بعداً در آن سال تحصیلی شود (کربی و همکاران ، ۲۰۱۳). به عبارت دیگر، آموزش مثبت متمرکز بر سلامت روان است تا زمینه را فراهم آورد و به دانش آموزان فرصت پیشرفت تحصیلی دهد.

 

چگونه از مکالمه در کلاس درس بیشترین بهره را ببرید

مکالمه در کلاس درس احتمالاً مهمترین جنبه مشارکت دانش آموزان است، اما دانش آموزان در سطوح مختلف شرکت می کنند و اکثر کلاسها تحت تسلط صداهای یکسان در هر دوره کلاس هستند. یکی از راههای افزایش مکالمه و بحث در کلاس درس مبتنی بر خواندن، روش QQTP است (کانر-گرین ، ۲۰۰۵). رویکرد QQTP به مقالات اختصاص داده شده روزانه با عنوان “سوال، نقل قول ها و نکات گفتاری” اشاره می کند.

گفتگو و هم فکری در آموزش و کلاس درس

 • یک سوال در مورد آموخته های آن روز
 • نقل قول “قانع کننده یا بحث برانگیز” از خواندن
 • خلاصه ای از نکات گفتاری از مطالعه ای که دانش آموز می تواند برای بحث استفاده کند.

این رویکرد به شما این اطمینان را می دهد که دانش آموزان نه تنها خواندن اختصاص داده شده روز گذشته را بخوانند، بلکه آمادگی آن را دارند که به طور فعال در کلاس درس به بحث بپردازند تا اینکه منفعلانه به صحبت های دیگران در مورد آن گوش دهند. اگر کلاس هنوز در سکوت است، پاسخ مقالات دانش آموزان نیز می تواند به عنوان نقطه شروع برای بحث کلاس مورد استفاده قرار گیرد. دانشجویانی که از روش QQTP استفاده کرده اند ، مولفه های اول و سوم (یک سوال و یک طرح کلی از نکات صحبت) را به عنوان مفیدترین جنبه های این روش ارزیابی کردند.

 

راه دیگر برای افزایش بحث دانشجویان ارائه اعتبار مشارکت است. با این حال، نمره گذاری بر اساس مشارکت می تواند برای دانش آموزانی که به طور طبیعی خجالتی هستند مضر باشد. یکی از راه حل ها ارائه اعتبار مشارکت گروهی است. یک مطالعه با تفکیک کلاسهای درس به گروههای کوچک متشکل از دانش آموزان با مشارکت زیاد و شرکت کنندگان کم و ارائه اعتبار به کل گروه در صورتی که همه اعضای آنها در یک روز معین شرکت کنند. (تیلور و همکاران ، ۲۰۱۴)

این محققان افزایش سطح همکاری را در دانش آموزان کم مشارکت با این سیستم اعتباری مبتنی بر گروه مشاهده کردند.

این روش همچنین دارای امتیاز اضافی برای دانش آموزان با مشارکت بالا بود که به دانش آموزان با مشارکت کم یاد می دادند چگونه بیشتر شرکت کنند، به طوری که گروه اعتبار مشترک خود را دریافت می کرد.

 

معلم شاد؛ کلاس شاد

آموزش مثبت فقط به خاطر دانش آموزان نیست. یکی از مفسران استدلال کرده است که نه تنها شادی دانش آموزان باید هدف آموزش باشد، بلکه شادی معلمان نیز باید هدف آموزش باشد (نودینگز ، ۲۰۰۳). این نویسنده همچنین ادعا می کند که معلمان شاد با کمک به دانش آموزان خود آموزش و پرورش را با شادی، همانطور که معلمان انجام می دهند، مستقیماً منجر به دانش آموزان شاد می شود.

حتی از معلمانی که معتقدند رفاه دانش آموزان بخش مهمی از تدریس است، اگر از آنها خواسته شود تا نیازهای تحصیلی و عاطفی دانش آموزان را برآورده کنند، احساس سنگینی می کنند. اگر از معلمان خواسته می شود حجم کار خود را افزایش دهند ، باید قدم هایی برای اطمینان از شادی آنها نیز برداشته شود. این دلیل دیگری برای تمرکز بر شادی معلمان و همچنین شادی دانش آموزان است.

از این گذشته، همانطور که در بالا نشان داده شد، شادی معلم با شادی دانش آموزان مرتبط است.

آموزش و پروش مثبت و کمک به نقاشی های شادی بخش کودکان

تحقیقات حتی نشان داده است که دستمزد معلمان می تواند بر نتایج تدریس آنها تأثیر بگذارد. به طور خاص، معلمانی که احساس می کردند دستمزدشان ناعادلانه پایین است، در کلاس های درس از سطح حمایت عاطفی کمتری برخوردار بودند (کسیدی و همکاران ، ۲۰۱۷). برعکس، معلمانی که دستمزد بالاتری دریافت می کردند، با دانش آموزانی که عبارات و رفتارهای احساسی از خود نشان می دادند، به شکل مثبت تری برخورد میکردند.

به عبارت دیگر، هم تصور اینکه خود را کم حقوق می دانند و هم درآمد کمتری دارند ، با نتایج بدتر دانش آموزان برای معلمان همراه است. این یافته ها نشان می دهد که افزایش دستمزد معلمان به احتمال زیاد منجر به بهبود نتایج عاطفی برای دانش آموزان می شود.

۶ فعالیت برای یادگیری احساسی

یادگیری اجتماعی و عاطفی اغلب جنبه های آموزشی را نادیده می گیرند. با این حال، یادگیری احساسی به عنوان “وسیله محافظتی برای جلوگیری از رفتارهای مشکل ساز جوانان و ارتقاء سلامت روان و بهزیستی” مهم است (Reicher & Matischek-Jauk، ۲۰۱۷).

برخی از فعالیتها برای یادگیری احساسی را می توان از برنامه پیش دبستانی میتو برای آموزش روانشناسی مثبت استخراج کرد (Shoshani & Slone، ۲۰۱۷):

 • شناسایی منابع شخصی شادی
 • ابراز سپاسگزاری
 • بیان آزاد احساسات مختلف در حرکت، هنر، گفتار و حالات چهره
 • توصیف خاطرات شاد
 • سایر فعالیتها برای حمایت از یادگیری هیجانی عبارتند از (Abry et al.، ۲۰۱۷):
 • جلسه صبحگاهی (شروع هر روز صبح با یک جلسه کلاسی که در آن دانش آموزان می توانند آخر هفته خود را به اشتراک بگذارند، یا معلمان می توانند یک پیام یا برخی فعالیت های دیگر را به اشتراک بگذارند)
 • انتخاب تحصیلی (دادن چندین گزینه به دانش آموزان برای رسیدن به هدف آموزشی، مانند انتخاب بین نوشتن مقاله در مورد یک موضوع یا ساخت فیلم در مورد آن موضوع، یا سخنرانی در مورد آن موضوع، یا نوعی دیگر از یادگیری)

مطلب مشابه: آزمایش یادگیری فشرده و یادگیری توزیعی

راهکارهای آموزش مثبت

برای معلمانی که آماده شروع آموزش مثبت در کلاس های درس خود هستند، در اینجا چند راهکار برای شروع آورده شده است:

 

نمودار خُلق روزانه

این نمودار خلق و خوی روزانه، به دانش آموزان کمک می کند تا خلق و خوی خود را در طول روز پیگیری کنند (و می تواند تغییر کند و فقط شامل مدرسه شود). گزارش این نمودار ساده خود به دانش آموزان کمک می کند تا روحیه خود را در طول روز و هفته بهتر درک کنند. معلمان همچنین می توانند از آن به عنوان نمودار خلق و خوی گروهی برای ردیابی سطح تعامل کلاس استفاده کنند.

 

گام های مثبت برای رفاه

این کاربرگ یک صفحه ای لیستی از مواردی است که برای رفاه باید در نظر داشته باشید. این شامل نکاتی در مورد حفظ چشم انداز، ورزش، آرامش، خواب، ارتباط با دیگران و موارد دیگر است. این یک کاربرگ خوب برای دانش آموزان است که در قفسه ها یا پوشه های خود به عنوان یک یادآوری ثابت نگه دارند.

 

سه چیز خوب

این یک روش برای تمرین سه چیز خوب است که از شخصی می خواهد سه اتفاق خوب را که هر روز برایشان رخ داده است لیست کند و در مورد آن چیزها تامل کند. این کاربرگ شامل فضایی برای دو هفته ورود و فضایی برای تأمل است. پس از هر روز، باید در مورد چرایی اتفاقات خوب و نحوه رفتار آنها (در صورت لزوم) برای ایجاد این اتفاقات خوب بیشتر فکر کرد.

 

۱۰ فعالیت ذهن آگاهی برای کودکان

ذهن آگاهی در کلاس درس مهم است، زیرا معلمان و والدین “اغلب از کودکان می خواهند که توجه کنند، اما در مورد چگونگی این کار به آنها راهنمایی نمی کنند” (شانکلند و روزت ، ۲۰۱۷).

برخی از فعالیتهای ذهن آگاهی برای کودکان در کلاس درس عبارتند از:

 • زنگ ذهن (به صدا در آمدن زنگ و درخواست از دانش آموزان تا زمانی که دیگر نتوانند زنگ را بشنوند، گوش دهند، به عنوان راهی برای آرام کردن کلاس درس)
 • اسکن مختصر بدن – FOFBOC (Fet On Floor ، Bum On صندلی ، جایی که دانش آموزان با تمرکز بر احساس پاهای خود روی زمین شروع می کنند ، سپس تمرکز خود را روی وزن خود روی صندلی افزایش می دهند)
 • تنفس آگاهانه – ۱۱/۷ (دم به مدت ۷ ثانیه/تعداد ، بازدم به مدت ۱۱ ثانیه/تعداد)
 • مراقبت از ذهن (از دانش آموزان خواسته می شود که به تمایل خود برای شاد بودن فکر کنند، سپس به خواسته های شاد بودن همکلاسی های خود و سپس از دانش آموزان خواسته می شود که همکلاسی هایشان شاد باشند)

سایر فعالیتها برای ارتقای ذهن آگاهی در کودکان در کلاس درس عبارتند از (Black & Fernando، ۲۰۱۴):

 • بدنهای متفکر و گوش دادن (بچه ها به سادگی در یک حالت آرام می نشینند)
 • دلسوزی: سخاوت (دانش آموزان درباره راه های سخاوتمندانه بحث می کنند و تجسم می کنند)
 • مشاهده آگاهانه (مشاهده دقیق یک شیء واحد برای یک دوره زمانی)
 • حرکت آهسته (با آگاهی، حرکت آرام بازوها و ایستادن آرام از حالت نشسته)
 • پیاده روی آگاهانه
 • خوردن آگاهانه

مطلب مشابه: پاورپوینت کاهش استرس با ذهن آگاهی

۱۰+ تمرین روانشناسی مثبت برای نوجوانان

مشارکت گروهی راهی برای اثر بخشی روانشناسی مثبت در آموزش

برخی از تمرینات روانشناسی مثبت که می تواند برای نوجوانان در کلاس درس استفاده شود عبارتند از (Shankland & Rosset، ۲۰۱۷؛ Seligman et al.، ۲۰۰۹):

 • شناسایی نقاط قوت به صورت انفرادی (از دانش آموزان بخواهید در مورد کسی که او را تحسین می کنند فکر کنند، سپس از آنها بپرسید که چرا آن شخص را تحسین می کنید، به عبارت دیگر، نقاط قوت آنها چیست)
 • نقاط قوت از نگاه دیگران (از دانش آموزان بخواهید از دوستان، معلمان، والدین و سایرین بخواهند نقاط قوت دانش آموز را شناسایی کنند)
 • پرورش نقاط قوت (از دانش آموزان بخواهید نقاط قوت خود را مشخص کنند، سپس روشهای جدیدی برای استفاده روزانه از یکی از آن نقاط قوت پیدا کنند)
 • مشاهده نقاط قوت مخفی (دانش آموزان به صورت مخفیانه به مدت یک هفته در کلاس درس یکی دیگر از همکلاسی های خود را مشاهده کرده و نقاط قوت آنها را در این مدت یادداشت کنید)
 • نامه قدردانی (از دانش آموزان بخواهید برای کسی که از او سپاسگزار هستند نامه بنویسند)
 • نمودار قدردانی (از دانش آموزان خواسته می شود یک یا چند مورد را که از نظر آنها سپاسگزار هستند در یادداشت های چسبنده جداگانه بنویسند، سپس این یادداشت ها بر روی نمودار کلاس با دسته بندی برای افراد، مکان ها، رویدادها و … ترسیم می شود).
 • جعبه قدردانی (از دانش آموزان خواسته می شود چیزهایی را که از نظرشان سپاسگزار هستند روی نوارهای کاغذ بنویسند و آن تکه های کاغذ را در یک جعبه بریزند ، سپس همه نوارها در پایان هفته با صدای بلند خوانده شوند)
 • گروه های یادگیری مشارکتی (تقسیم کلاس به گروه های کوچک برای کار بر روی یک کار یا موضوع خاص ، سپس آموزش آن موضوع به سایر گروه های کوچک کلاس)
 • پاسخگویی سازنده فعال (از دانش آموزان بخواهید فعال عمل کنند، در مقابل پاسخهای مخرب)
 • یادداشت های چسبنده حمایتی (از دانش آموزان بخواهید روی یک یادداشت چسبناک چیزی بنویسند که از یک همکلاسی قدردانی می کنند، سپس آن یادداشت را در جایی بچسبانید که همکلاسی آن را ببیند، مانند روی کمد یا میز کار خود)
 • اعمال محرمانه محبت آمیز (دانش آموزان به طور مخفیانه به دوست و همکلاسی خود توجه کنند، سپس از آنها خواسته می شود برای مدتی به آن شخص توجه بیشتری داشته باشند)
 • سه چیز خوب (از دانش آموزان خواسته می شود سه اتفاق خوب را که هر روز به مدت یک هفته برایشان رخ داده بنویسند، سپس در مورد علت اتفاق افتادن هر اتفاق خوب و چگونگی وقوع آن بیشتر فکر کنند)

سخن پایانی

برخی از اولین کاربردهای روانشناسی در آموزش بود. به طور مشابه، برخی از بارزترین کاربردهای روانشناسی مثبت گرا در آموزش و پرورش است. آموزش مثبت لزوماً ایده ای کاملاً جدید نیست، بلکه تأییدی است بر آنچه والدین و حامیان آموزش و پرورش معتقدند باید هدف نهایی آموزش باشد: شادی دانش آموز.

اگر متفکرانی همچون ارسطو معتقد بودند که شادی باید هدف اصلی آموزش باشد، تربیت مثبت یک حرکت ضروری است.

در واقع ، تحقیقات نشان می دهد کودکانی که شاد هستند و از حمایت عاطفی برخوردارند، نتایج احساسی و تحصیلی بهتری دارند. به همین دلیل، مدارس باید آموزه های روانشناسی مثبت را در کلاس های درس خود اجرا کنند. با این حال، هنگام اجرای این آموزه ها، مدارس نیز باید مراقب باشند که معلمان خود را بیش از حد مشغول نکنند.

تحقیقات نشان می دهد که رفاه معلم نتایج هیجانی و تحصیلی دانش آموزان را تغییر می دهد، بنابراین شادی معلمان و همچنین شادی دانش آموزان باید هدف اصلی آموزش مثبت باشد.

امیدواریم از خواندن این مقاله لذت برده باشید.

مطلب پیشنهادی

فرهنگ سازمانی باعث و بانی پیشرفت یا پسرفت!

فرهنگ سازمانی اساس پیشرفت و انگیزه کارکنان هر مجموعه ای می باشد که در این …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پنج × پنج =